Cultural Programmes | Mysuru Dasara 2019

Cultural events are an inherent part of the nine-day Mysuru Dasara festivities. The dazzlingly illuminated Mysore Palace serves as a breathtaking backdrop for the musical extravaganza, wherein world renowned artists enthrall the audience.

29-09-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:05 PM | Naadageethe | Poorvaj Vishwanath and Team
  • 6:05 PM to 7:00 PM | Inauguration of Cultural Programme| Rajya Sangeetha Vidwaan Award Ceremony | Honorable Chief Minister, Government of Karnataka
  • 7:00 PM to 8:00 PM | Shri Manmaharaja Jayachamarajendra Wodeyar | Play-based Dance Performance | Vidushi Radhika Nandakumar, Mysuru
  • 8:00 PM to 10:00 PM | Ghazals | Pankaj Udas | Mumbai

30-09-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM |  Classical Music | Pandit Uday Mallik | New Delhi
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatyam | Dr. Meenakshi Raghavan | Chennai
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Mohana Veenavadana | Pandit Vishwamohana Bhat | Rajasthan
  • 9:00 PM to 10:30 PM | Sugama Sangeetha | Archana Udupa | Bengaluru

01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Hindustaani Music | Vaishnavi Gangubai Haanagal | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Navadurga | Roopa Ravichandran | Elements of Arts and Heritage Academy | Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Kathak Dance | Harichethana | Bengaluru
  • 8:30 PM to 10:00 PM | Violin | Dr. Mysuru Manjunath & Mysuru Nagaraj

02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:30 PM | Santha Sangeetha | Ramachandra Hadapada & Team | Gulbarga
  • 6:30 PM to 7:15 PM | Dance | Vidya Ravishankar | Bengaluru
  • 7:15 PM to 8:00 PM | Karnataka Classical Music | M.G. Venkataraghavan | Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Dance | Koushalya Nivas & Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 10:00 PM | Veenavaadhana | Dr. Suma Sudeendra & Team | Bengaluru

03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Folk Vocal | Mysuru Gururaj, Shuba Ragavendra, Nagendra Malavalli, Shridevi M. K. & Taem | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dance | Arts in Motion | Kukke Subramanya
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Women’s Yakshagaana | Nayana Bide & Team | Mangaluru
  • 8:30 PM to 10:00 PM | Gaana Sambrama | Vijay Praksh | Singer

04-10-2019 Friday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Taalavadya Music | Dr. Shivashankaraswamy & Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatya | Padmashri & Team | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:15 PM | Carnatic Classical Music | Dr. S K Sharma | New Delhi
  • 8:15 PM to 9:00 PM | Dance | Suchendrababu & Team | Channapatna
  • 9:00 PM to 10:00 PM | Dance | Miracle on Wheels | Bengaluru

05-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 8:00 PM | Police band
  • 8:00 PM to 9:00 PM | Hindustani classical music | Dr. Nagaraja Rav Havaldaar & Team | Bengaluru
  • 9:00 PM to 10:00 PM | Yuva Gaana Siri | Shri Harsha, Khasim Ali, Nithin Rajaram Shastri, Maitri Ayyar

06-10-2019 Sunday

 

  • 6:00 AM to 6:00 PM | Sunrise to Sunset | Different types of Classical Programs
  • 6:15 PM to 7:00 PM | Janapada Celebration | Ananya Bhat | Mysuru
  • 7:00 PM to 8:00 PM | Dance | Sambrama Dance Academy, Bengaluru
  • 8:00 PM to 10:00 PM | “Sangeetha Sudhe” | Sangetha Katti | Bengaluru

Venue :

Palace Premises

29-09-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Jaya Samvardhane Dance | Aayama Academy, Srirangapatna
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Thaalavaadhya | Kumar and Team | Shri Sharada Pratishthan Trust, Mysuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Hindustani Music | Juban and Team | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Light Music | Mrs. S. Saraswati and Team | Mysuru

 30-09-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Katha Keerthane | Narasimhadasu | Tumkur
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | Shriguru Vadhya Vrundha | Davanagere
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Women’s Dollu Kunitha | Youth Force Association Team, Sagara
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Dance | Anjali Bharatanatyam Kala center | Hospet

 01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Manjula M. Sambaladha and Team | Mudhol
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Hindustani Vocal | Vasudhendra Vaidya | Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bhajan Dance | Shri Kshetra Dharmasthala Manjunatha Swamy Aadishakti Bhajana Mandali, Perlampady, Dakshina Kannada
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Dashavatara Dance | Monika and Team | Mysuru

 02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Hindustani Music | Nagalingaiah Vasthrad | Bengaluru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | Sahana P.G and Team | Sagara, Shivamogga
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatyam | Ravi Kumar and Team | Chitra Natya Foundation | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Shadow Play (Beralu Neralu) | Prahlad Acharya | Bengaluru

 03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Hindustani Music | Dr. Ashok Huggannavar | Honnavar, Uttara Kannada
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatyam | Classical Dance Center | Padmini Acchi and Team, Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Yakshagana | Yakshagana Kala Mela | Sirsi
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatyam | Sinchana N Ajmani and Team | Shivamogga

 04-10-2019 Friday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Bhajana | Swayamprabha and Team | Vaagdevi Bhajana Mandali, Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Yoganritya | Yoga Sports Foundation | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Mohini Aattam | Natya Kuteera | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Nataka – Hakku | District Legal Services Authority | Mysuru

 05-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Thaalavaadhya | Raghavendra Prasad | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Hindustani Music | Rajeshwari V. Patil | Hubli
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Dance | Bala Vishwanath and Team | Neelalaya Dance Center, Tumkur
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Light Music | Ajay R and Team | Bengaluru

  06-10-2019 Sunday

 

  • 6:00 Pm to 6:45 PM | Veenamadhurya | Jyothi V. Ravichandran and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | Basayya B. Guttedaar | Kalaburgi
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Hindusthani Music | Dr. Anupama Gudi & Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatyam | Vidwan Unnat H.R and Team | Hassan

 07-10-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Thalamaddhale | Samskruti Samaja Kendalasara | Shivamogga
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Nrithya Vaibhava | Vidyasree Radhakrishna and Team | Gananritya Academy | Mangalore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Group Dance | Sri Vidyarao and Team | Durga Nritya Academy, Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Harikathe | Shivakumar Shastri | Mysuru

Venue :

Kalamandira

01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Dolu Vadana | M. Ramesh and team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | Deepika Shreekanth and Team | Shimoga
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatyam | Nupur Artists | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Dance | Dr. Raksha and Team | Natanam Institute of Dance | Bangalore

02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Instrumental Music | Aditya Ratan Orchestra | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | Anupama Challakere | Ilkal
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Dance | Geeta Srinath and Team | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatyam | Ku. Kannika Bhatt and Team | New Delhi

03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Dance | Vidushi Laxmi Gururaj and Team | Udupi
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Saxophone | Vidwan Ratnam | Melukote
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatyam | Disha Manjunatha and Team | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Classical Music | Cellphone Showroom Lalitha | Shimoga

04-10-2019 Friday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Ohileshwara and Team | Bangalore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dance | Nandakishora and Team | Bangalore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Sitar Play | Hafiza Balekhan | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Classical Music | Deepika T and Team | Bangalore

05-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Bharatanatyam | Bharata Dance Music Academy | Dr. Mrs. Shubharani Bholar, Bangalore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Tabala Vadana | Jadesh Hoogar | Kalaburgi
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Carnatic Classical Music | Ayush MD and Team | Virajapet
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Dance | Namrata S Joyce and Team | Mysore

06-10-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Sundar Raj and Team | Mysore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Tabala Vadana | Bhimashankar Bidanur | Mysore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Geetha Sangeetha | Madhuri Melodies | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatyam | Smita Prakash and Team | Kumata

07-10-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Geetha Gayana | Dr. Padmini Oak | Bangalore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatyam | Dr. A.V. Sindhu and Team | Mysore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Devaranama | Deepika Pandurangi | Mysore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Sitar Play | Pandit Saroja Mukharjee | Mysore

Venue :

Jaganmohan Palace

29-09-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Naadaswara | Srinivasa S.N and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Violin Concert | Piteelu S.Prabhakar | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:40 PM | Group Dance | Ku. Vaarshini R and Team | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Sugama Sangeetha | N.R.Prasad and Team | K R Puram, Hassan

30-09-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Sugama Sangeetha | Pratibha Gonala and Team | Raichur
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bhava Geethe | R.C.Rajalakshmi and Team | Mysuru
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Harikathe | B.K.Narayanadas | Bilikere, Hunsur
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Puppet Dance | Vani and Team | Bengaluru

01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Carnatic Classical Music | Shuba Hariprasad and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatya | S.Smrithi and Team | Bengaluru
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Carnatic Classical Music | Bharathi Venugopal and Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Sugama Sangeetha | Geethagayana | Geethagayana Kalathanda | Nagaraju M.B and Team | Chikamangaluru

02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Mangalavaadya | Chetan Kumar | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Sugama Sangeetha | Swamy Gumanahalli and Team | Srirangapatana
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Dance Drama | Mrs. Manasa and Team | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Devotional Songs | Shivamurthy | Srimantra Maharshi Gaana Kalathanda | Mysuru

03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Mandolin | Janakiram and Team | Mysore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Carnatic Classical Music | Vidwan H.T.Sathish Kumar and Team | Mandya
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Sugama sangeetha | Ramesh Kumar and Team | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Hindustani Music | Sri Sri Manjunatha Swamiji | Sri Gosayi Mahasansthana Matha, Bangalore

04-10-2019 Friday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Folk Music | Mohan Devaiah and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Hindustani Music |Malashri Kanavi and Team | Gulbarga
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Sugama Sangeetha | T.Rajaram and Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatya | Shruti Srinivas and Team | Bengaluru

05-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Sugama Sangeetha | H.K Ravindra and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dance Drama | Krithika Dayananda and Team | Bagalkote
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Bharatanatya | Srimati Mekala A.B and Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Classical Music | Srilalalitha Rupanagudi and Team | Bengaluru

06-10-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Sugama Sangeetha | S.S.Lokesh and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dasavaani | Shivadeva and Team | Mysuru
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Bharatanatya | Nagashri M.P and Team | Hiriyuru, Chitradurga
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Sugama Sangeetha | Jayaramau and Team | Dr.Rajkumar Music, Mysuru

07-10-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Dance Drama | Geetha Sirish and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Bharatanatya | Sneha and Team | Bengaluru
  • 7:30 Pm to 8:30 PM | Sugama Sangeetha | Nagashri and Team | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Classical Music | Aditi B. Prahlad and Team | Bengaluru

Venue :

Gaana Bharathi

29-09-2019 Sunday 

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Manteswami Kavya | Ningashetti and Doddagavibasappa | Chamarajanagar
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Instrumental Music | Pradeep and Team | Mysore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Folk Song | Shivanna S. And Team Rajagere, Hassan
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Light Music | Lingaraju and Team Harohalli, Mysore

 

30-09-2019 Monday 

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Folk Songs | Basavannappa Karabasappa Mundaragi and Team | Allanda, Gulbarga
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Hasya Manjari | BEML Kampalappa | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Folk Songs | Dr. B. R. Ambedkar Cultural Kalatrust Gattavadi, Nanjangudu
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Shiva worship Somalingeshwara Shivabhajana Kalatanda Badami, Bagalkot district

01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Annapoorneshwari and Team | Nanjangudu
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Tatvapada | Shivu Bhajantri and Team Lakkundi, Gadaga District
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Light Music | Dr. B. R. Shivakumar | Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Folk dance | Manikantha Dance Class | Mysore

02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Bisu Kamsale | Chikkamariyappa and Team | Mysore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light Music | C. Nagaraju and Team | Mysore
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Ghazals । Nasir Khan and Team | Chikkamagalur
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Folk Songs | Ganapathi Rao G. And Team | Kalaburgi

03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Basavaraj Thimmapura and Team | Belgaum
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Folk Songs | Saraswati and Team Women’s Association, Koppala
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Vishesha Gayana | R. Krishnamurty and Team | Mysore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Light Music | M.C Latha and Team | Mysuru

04-10-2019 Friday 

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Geegi Pada | Chandrashekara Murthi | H.D. Kote
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Devotional Songs | Geetha an Team | Shri Ganasudha Kala Sangama | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Emotional Songs | Usman Alabanuru | Bangalore
  • 8:30 PM to 10:00 PM | Mathanaduva Gombe | S.N. Guruswami and Jaggu Jadugara | Mysuru

05-10-2019 Friday 

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Nadasvara | M. R. Krishna and Team। Mysore
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Traditional Songs | Bannur Kempamma and Team। Bannuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Tatvapada | Marappa Channadasara and Team | Yalaburga, Koppala
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Folk Song | Mahesh. P Janapada tanda | Chamarajanagar

06-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Clarionet | Pundalika Y. Bhajantri | Jamakandi
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Tatvapada | Krishnappa Mallappa Behallara | Ilakkalla, Bagalkotte
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Harikathe | Vidwan P.D. chikkannadasa | Mysore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Light Music | Lokesh and Hombalayya Team | Dr. B.R. Ambedkar kala Trust | Channapatna

07-10-2019 Sunday 

 

  • 5:30 PM to 6:00 PM | Nadasvara | Venkatesh and Team | Mysore
  • 6:00 PM to 6:45 PM | Folk Songs| Basavaraju Agaludu and Team | Kaluburgi
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Janapada Jadu | Kadaba Srinivasa and Team | Mandya
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Gondali Hadu | Jayaramayya and Team | Mysore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Janapada Sangeetha | Arun kumar and Kalale Nataraj | Chamarajanagara

Venue :

Chikka Ghadiyara

29-09-2019 Sunday

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Swarnamoorthi | Pratima Women’s Drama Team। Bangalore
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Maruthi Vijaya | Hulikal Nagaraj and Team। Bangalore
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Mohini Bhasmasura | Balachandra Mithra Mandali | Mysuru

 

30-09-2019 Monday

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Chinnada Gombe | Kanndashri Kalavrinda | Mysuru
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Shivabhakti Shakuni | M.E.S. Rangashale | Bangalore
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Kurukshethra | Mathrushri Kalasangha | Bangalore

 

01-10-2019 Tuesday

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Gadhayuddha | Mysuru Jilla Kannada Rangabhoomi | Vruthi Kalavideyara Sangha | Mysuru
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Panchavati Ramayana | Basaveshvara Pouranika Nataka Sangha | Mysuru
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Subhadra Kalyana | Akhila Karnataka Rangabhoomi Parishat | Ramanagara

 

02-10-2019 Wednesday

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Kallarali Hoovagi | Jagajyothi Basaveshwara Trust | Mysuru
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Manegondu Mara Magaligondu Vara | Rangasagara Kalasangha | Sagara
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Hemareddy Mallamma | Sharanara Kalbalaga | Ballari

 

03-10-2019 Thursday

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Kurukshethra | Drushyaranga Kalasangha | Bangalore
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Gowda Mechida Hudugi | Shri Renukamba kalavaibhava | Bagalkot
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Mohini Bhasmasura | Ardhanareeshvara Kalabhivrudhi Trust | Bangalore

 

04-10-2019 Friday 

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Veerabhadreshvara Charithe | Madalooru | Haveri
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Bus Hamala | Havyasi Grameena Kalavidara Okkoota | Davanagere
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Dakshayagnya | T.M. Swami | Thoravalli, Nanjanagudu Tq.

 

05-10-2019 Saturday 

 

  • 11:00 AM to 1:00 PM | Aduge Bhatta | Sarvodaya Kalanatya Sangha | Mysuru
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Dharmayuddha | Aradhana Kala Trust | Channapatna, Ramanagara
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Shri Krishna Sandhana | Abhinaya Kalasangha | Mysuru

 

06-10-2019 Sunday

 

  • 11:00 PM to 1:00 PM | Jarasandha Vadhe | Mysuru Jilla Vrutthi Kalavidara Sangha | Mysuru
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Manamechida Sose | Omkareshwara Nataka Sangha | Ranibennur
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Vaishampayana Sarovara | T.M. Balakrishna | Mysuru

 

07-10-2019 Monday 

 

  • 11:00 PM to 1:00 PM | Echara Thangi Echara | Renukamaba Kalanatya Sangha | Shimoga
  • 2:30 PM to 4:30 PM | Yakshagana | Shri Hemambika Yakshagana Kala Sangha | Hemmige Mysuru
  • 6:00 PM to 8:00 PM | Mahishasura Mardhini | Madhuramma Grameena Kala Seva Sangha | Mysuru

Venue :

Town Hall

30-09-2019 Monday 

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Light Music | Arun Bhavavrinda and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Devotional Songs | Vimala Veeresh and Team | Mysuru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatya | Kanchanashree and Team | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Thabala Vadana | Hemanth Jyoshi and Team | Dharavada

 

01-10-2019 Tuesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Flute Recital | Nihaal and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dance Drama | Priya Ganesh and Team | Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Saxophone | Dr. Krishnaprasad Devadiga | puttur
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Violin Concert | Chandan N. and TViolin Mysuru

 

02-10-2019 Wednesday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Violin Concert | Mattur Madhumuruli and Team | Shivamogga
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Folk Dance | Surya Kala Trust | Ballari
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Lavani Pada | Revanna Guddappa Bevinamarada | Mote Bennur, Haveri
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Bharatanatya | Sushmita H. N. and Team | Mysuru

 

03-10-2019 Thursday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Tatvapada | Sharada Vadavati and Team | Bengaluru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Light music | Usha Kaaranth and Team | Gadag
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatya | Ku. Sowjanya Mohare and Team | Bagalakote
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Nataka – Dharmadevathe | Bairaveshwara Samskrutika Kala Sangha | Mandya

 

04-10-2019 Friday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Nadasvara | M.G Shreedhar and Team | Mysuru
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Veena Recital | Revati Kaamath and Team | Bengaluru
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Sugama Sangeeta | Mahadheva – Ashwini and Team | Akshata KalaTeam | Mysuru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Gandhari Roopaka | Amruta Dattatreya Sugandhi | Hanagal, Haveri

 

05-10-2019 Saturday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Manteswamy Kavya | Kumara and Team | B.G. Pura. Malvalli
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Dance | Aanandkumar Kambalihaala and Team | Nanjanagudu
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Carnatic Classical Music | Mamata Karanta and Team Natya Lahari, Bangalore
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Dance | Sri Raghavendra Sangeetha Seva Pratishtana | Gowri nagaraj and Team | Bengaluru

 

06-10-2019 Sunday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Classical music | Ashoka Nadigera and Team | Kundagola, Dharavada
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Sugama Sangeeta | Nagaraja Parashurama Sa. Basude and Team | Hunagunda, Bagalakote
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Dance | Rohita N. and Team | Mandya
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Janapada Nataka – Yelu Samudradache | Vanitha VEdike Vokkuta | Turuvekere, Tumakuru

 

07-10-2019 Monday

 

  • 6:00 PM to 6:45 PM | Haasyothsava | Shree Hari and Basavaraj | Chamarajanagara
  • 6:45 PM to 7:30 PM | Sugama Sangeeta | Lokesh, Nanjundaswamy and Team | Kollegala
  • 7:30 PM to 8:30 PM | Bharatanatya | Shruti Shreedhar and Team | Bengaluru
  • 8:30 PM to 9:30 PM | Nataka – Nadaprabhu Kempegowda | Ekataari Samskrutika Sangatante | Arakalagudu, Hasana

Venue :

Nadabrahma Sangeetha Sabha

29-09-2019 Sunday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Janapada Geethegalu | Subbhanahalli Raju and Team | Bengaluru
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Siri Sampige | Rangadegula | Bengaluru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Court Marshal | Mysuru Mym Team | Mysuru

30-09-2019 Monday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Gamaka | Sujatha Gopinath and Team | Harihara, Davanagere
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Baadh K – Kodava Nataka | Rangabhumi Pratishtana | Kodagu
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Sandheha Saamrajya | K. V. Subbanna Rangasamuha | Hagodu Sagara

01-10-2019 Tuesday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Bellakki Hindu Bedaryavu | Makkalaranga School | Bangalore
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Shivarathri | Prayogaranga | Bengaluru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Sahagamana | Anala Team | Bengaluru

02-09-2019 Wednesday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Sobane Padagalu | Channajamma and others | T Narasipura Taluk Artists
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Amoghavarsha Nrupatunga | Shree Rajeshwari Nataka Team | Mysuru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Kaalagnani Kanaka | Nandana Team | Bengaluru

03-09-2019  Thursday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Janapada Gayana | Gowramma and Team | Bengaluru
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Rasa Gangadhara | Samudhaya Team | Rayachuru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Attige ge Aliyana Chinte | Trans gender’s artists | Bengaluru

04-09-2019 Friday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Sugama Sangeetha | Latha Kumari and Team | Mysuru
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Akku | Rangamantapa | Bengaluru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Manteswamy Katha Prasanga| J.P.I.E.R Team | Mysuru

05-09-2019 Saturday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Light Music | Pushparaj and Team | Mysuru
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Bahumukhi Ramayana | Nirantara | Mysuru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Nattirulata | Saint Association Drama Society | Mangaluru

06-09-2019 Sunday

 

  • 5:00 PM to 5:30 PM | Bhava Sangama Kala Vrinda | Venkatesh and Team | Mysuru
  • 5:30 PM to 7:00 PM | Raavi Nadiya Dhandeyali | Vistara Rangashale | Koppala
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Bellada Dhoni | Vishva Gnyani Sanskrit Trust | Kollegala

07-09-2019 Monday

 

  • 5:00 PM to 6:00 PM | Drama No. Sangappa | No. Sangappa and Team | Bangalore
  • 6:15 PM to 7:15 PM | Dasavarenya Purandaradasaru | Ranga Vasantha Cultural Service Trust | Bengaluru
  • 7:30 PM to 9:00 PM | Mohine Yarige | Rangasanga | Dharavada

Venue :

Kiru Ranga Mandira

Date :

29th September to 7th October 2019

Gallery