Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue: Kalamandir

Date : On Oct - 01st
05:30 PM-06:00 PM : Naadaswara by Sri M.S. Anand Melkote, Mandya .
06:00 PM-07:00 PM : Lavani by South Zone Cultural Centre, Tanjore .
07:00 PM-08:00 PM : Light Music by Smt Kavitha Kamat, Mysuru .
08:00 PM-09:00 PM : Bharatanatyam by Sri Vijayakumar Mico & Team, Bengaluru.

Date : On Oct - 02nd
05:30 PM-06:00 PM : Light Music by Kumari Bhumika Madhusudhan, Kanakpura.
06:00 PM-07:00 PM : Sitar by Smt Anitha Narayan Kulkarni, Bengaluru.
07:00 PM-08:00 PM : Bharatanatyam by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
08:00 PM-09:00 PM : Group Dance by Dhatri Trust, Bengaluru.

Date : On Oct - 03rd
05:30 PM-06:00 PM : Dollu Kunitha - Origin & Background,Mysuru.
06:00 PM-07:00 PM : Ranappa Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Tala Vadya by Vid. M.R. Manjunath, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Mahishasura Mardhini Dance Musical by Nirantara Trust, Mysuru.

Date : On Oct - 04th
05:30 PM-06:00 PM : Jogati Dance by Sri Shankrana Ramappa Sankarannavar & Team, Arunodaya Arts Team, Gadag.
06:00 PM-07:00 PM : Bharathanatyam Performance by Smt Padmashri, Mysuru.
07:00 PM-08:00 PM : Harikathe by Sri Ganghadar Achar, Bilikere, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Light Music by Smt Sujatha Gaurav & Team, Dharwad.

Date : On Oct - 05th
05:30 PM-06:00 PM : All Women Veeragase by Smt L.N. Shwetha & Team, Tarikere, Chikkamagaluru.
06:00 PM-07:00 PM : Mohiniyyatam Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Ghazal by Sri Prakash Singh Rajput, Vijaypura.
08:00 PM-09:00 PM : Dance by Sri K. Ramamurthy Rao, Mysuru.

Date : On Oct - 06th
05:30 PM-06:00 PM : Koragara Dollu by Sri Ganesh & Team "Mangaladeepa" Kundapura, Dakshina Kannada.
06:00 PM-07:00 PM : Mathuri Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Classical Music by Sri K. Guruprasad, Mysuru .
08:00 PM-09:00 PM : kuchipudi Dance by Sri B. Basavaraj & Team, Raichur.

Date : On Oct - 07th
05:30 PM-06:00 PM : Taase Vaadana by Sri Balappa Bhajantri, Belagavi .
06:00 PM-07:00 PM : Kuchipudi Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Rangageethe by Sri Kiragasura Rajappa & Team, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Janapada Dance by Smt Jyothi Hegde, Mysuru.

Date : On Oct - 08th
05:30 PM-06:00 PM : Pata Kunitha by Sri Hanumayya & Team, Hanumanthe Gowdana Doddi, Ramanagar.
06:00 PM-07:00 PM : Kavali by Sri Zahid Ulah Khan, Mysuru.
07:00 PM-08:00 PM : Folk Music by Smt Sumangala Jangama Shetty & Team, Mysuru..
08:00 PM-09:00 PM : Dance by Smt Varijinalige & Team, Mysuru.

Date : On Oct - 09th
05:30 PM-06:00 PM : Arevadya by Sri Shivakumar & Team, Chitradurga.
06:00 PM-07:00 PM : Natavari Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : light Music by Sri Raghavendra Ratnakara, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Dance by Sri Gurudeva Dance Academy, Mysuru.

Date : On Oct - 10th
05:30 PM-06:00 PM : Rangageethe by Sri Nagendra Prasad & Team, Mysuru.
06:00 PM-07:00 PM : Tiger & Lion Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Light Music by Sri C. Rangaswamy, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Odissi Dance by Sindhu Kiran & Team, Mysuru.