Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue: Jaganmohan Palace

Date : On Oct - 01st
05:30 PM-06:00 PM : Saxophone - Sri Sri Srinivas.V.S and team, Mysuru .
06:00 PM-07:00 PM : Bharatanatyam - South division cultural centre, Thanjavur.
07:00 PM-08:00 PM : Flute recital - Dr. CA Sridhar and team, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Hindustani Music - Dr. Sampadabhat maraballi , Bengaluru..

Date : On Oct - 02nd
05:30 PM-06:00 PM : Light music - Mr Nagesh kandegala And team, Mysuru .
06:00 PM-07:00 PM : Lavani - South division cultural centre, Tanjore.
07:00 PM-08:00 PM : Hindustani Music - Mr Balachandra Nakoda and team, Hubli .
08:00 PM-09:00 PM : Nurthiya Siri - Mrs. Yamuna srinidhi, Bengaluru.

Date : On Oct - 03rd
02:30 PM-02:30 PM : Shehnai Vadhana - Mr Yamanurappa Bhajantri , koppala .
06:00 PM-07:00 PM : Badhukam dance - South Zone Cultural Centre, Thanjavur.
07:00 PM-08:00 PM : Hindustani Music - Mrs. Parvatidevi. B. malekoppamatha.
08:00 PM-09:00 PM : Violin - Mr H K Narasinhamurti and team, Mysore.

Date : On Oct - 04th
05:30 PM-06:00 PM : Women's Band - Mrs. Yankkama .J.T. Sri Chowdeshwar Women's Association, Hariha .
06:00 PM-07:00 PM : Carnatic music - Mrs.Tara Rajagopalan , Tumkur .
07:00 PM-08:00 PM : Folk music - Sri Gururaj and the team, Mysore.
08:00 PM-09:00 PM : Group Dance - Mrs.Ramya Anand and team, Tumkur.

Date : On Oct - 05th
05:30 PM-06:00 PM : Light Music - Mr Mahendra and team, Chamarajanagara..
06:00 PM-07:00 PM : Musical Dance - Mrs. kausalya and team, Bengaluru.
07:00 PM-08:00 PM : Hindustani Music - Shivakumar and team, Nagamangala .
08:00 PM-09:00 PM : Musical Dance - Brahmavidya Foundation, Mysuru.

Date : On Oct - 06th
05:30 PM-06:00 PM : Dollu Kunita - Mr biralingesvara dollina Sangha, Sonna village, hagaribommanahalli , Bellary.
06:00 PM-07:00 PM : Light Music - Mrs. Indrani Anantarama and team, Mysuru..
07:00 PM-08:00 PM : Flute - Mr A V Dattatreya , Mysore.
08:00 PM-09:00 PM : Mohini bhasmasura Musical Dance - Mrs. Seetha chappara and team, Dharwad.

Date : On Oct - 07th
05:30 PM-06:00 PM : Sri Veerbhadra Kunita - kode Narayanaswamy team, Mysore.
06:00 PM-07:00 PM : Chakri dance - Southern Zone Cultural Centre, Thanjavur .
07:00 PM-08:00 PM : Devotional music - Sri Ananth Hegde ,Bangalore.
08:00 PM-09:00 PM : Veena - Vidwan T M Shankar and team, Mysore..

Date : On Oct - 08th
05:30 PM-06:00 PM : Vachana Recital - Sri Basvaraj Buntnoor, Yadagiri.
06:00 PM-07:00 PM : Light Music - Mr AD Srinivas and team, Mysore .
07:00 PM-08:00 PM : Musical Dance - Bombe vibhava (Glory of the dolls) Mr. Satish Babu and team, Bangaluru .
08:00 PM-09:00 PM : Dasavani - Sri Vishwanath and Mrs. Shashikala and Team , Mysore.

Date : On Oct - 09th
05:30 PM-06:00 PM : Choudakki Pada - Mrs Radhabai maadar yallamanavadi kokatanuru , Ta || Athani , G || Belgaum..
06:00 PM-07:00 PM : Kuchipudi Dance - South Zone Cultural Centre, Thanjavur.
07:00 PM-08:00 PM : Sahachetana Natyalaya , Shimoga .
08:00 PM-09:00 PM : Light Music - Mrs. Pushpalatha and team, Mysuru.

Date : On Oct - 10th
05:30 PM-06:00 PM : Lambani dance - Mr. Jayaraj Nayak and team laksmipura team Ta || Harappanahalli G || Davanagere .
06:00 PM-07:00 PM : Natavari Nrutya - South Zone Cultural Centre, Thanjavur.
07:00 PM-08:00 PM : Light music - Mr Y R Nagendra Rao and team, Mysuru.
08:00 PM-09:00 PM : Kathak dance - Mrs. Anjali and team, Mangaluru..