Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Oct 04 Events

Dasara Film Festival at DRC
Venue : DRC Cinemas
09:45 AM-12:15 PM :"Godhi Banna Sadharna Mykattu"

Women's Dasara
Venue : J.K.Grounds and Mysore Palce
10:00 AM-02:00 PM :Janapada Dance Competition for Women and College Students
03:00 PM-04:30 PM :Different states Costume Contest for Women and College Students

Cultural Programmes at Townhall
Venue : Townhall
10:00 AM-12:00 PM :Social Play by Sri Rajegowda Kala Sangha, Mysuru
03:00 PM-05:00 PM :Yakshagaana - Thaala Maddhale - Sri Dasappach and Team, Turuvekere, Tumkur
07:00 PM-09:00 PM :Naataka- Madhyama Vyayoga, Paraspara Team, Mysuru

Dasara Film Festival at Rani Bahaddur Institute
Venue : Rani Bhahadur Institute
10:30 AM-11:00 AM :"Talking Walls" | Director : Shaaz Ahmed (Animation/6 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Letter from Korlai" | Director : Aman Wadhan (Docu/22.21')
11:00 AM-02:00 PM :"Vidaya" | Director : P. Sheshadri (India/2015/102 min/Kannada)
02:00 PM-04:00 PM :"The Head Hunter" | Director : Nilanjan Datta (India/2015/109 min/Arunachali)
04:00 PM-06:00 PM :"The Poll Diaries" | Director : Chris Kraus (Germany/2010/129 min/German)

Dasara Film Festival at Senate Hall
Venue : Senate Hall
10:30 AM-11:00 AM :"Solo Finale" | Director : Ingo Putze (Short/9 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Far From Home" | Director : Nitesh Anjan (Denmark/2015/75 min/Dannish)
02:00 PM-04:00 PM :"MON ONCLE" | Director : Jacques Tati (France/1958/120 min/French)
04:00 PM-06:00 PM :"Jal" | Director : Girish Malik (India/2013/136 min/Hindi)

Dasara Film Festival at Skyline
Venue : Skyline Theater
10:30 AM-01:15 PM :"Devaranalli"

Dasara Film Festival at Olympia Theatre
Venue : Olympia Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Kiragurina Gayyaligalu"

Dasara Film Festival at Inox
Venue : Inox
10:30 AM-01:15 PM :"U Turn"

Dasara Film Festival at Laxmi Theatre
Venue : Laxmi Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"1st Rank Raju"

Dasara Film Festival at Manjunatha (H D Kote)
Venue : Manjunatha Theater (H D Kote)
10:30 AM-01:15 PM :"Mr & Mrs Ramachari"

Dasara Film Festival at Lalita Theater (Nanjungud)
Venue : Lalita Theater (Nanjungud)
10:30 AM-01:15 PM :"Manikya"

Dasara Film Festival at GowriShankara Theatre (K R Nagara)
Venue : GowriShankara Theatre (K R Nagara)
10:30 AM-01:15 PM :"Kendasampige"

Dasara Film Festival at Leela Theatre (Hunasur)
Venue : Leela Theatre (Hunasur)
10:30 AM-01:15 PM :"Last Bus"

Dasara Film Festival at Bhagavan Theater (T Narsipura)
Venue : Bhagavan Theater (T Narsipura)
10:30 AM-01:15 PM :"1st Rank Raju"

Dasara Film Festival at Mahadeshvara (Piriyapatna)
Venue : Mahadeshvara Theatre (Piriyapatna)
10:30 AM-01:15 PM :"Bul Bul"

Food Mela
Venue : Scouts & Guides Ground, Beside DC Office, Mysuru
11:00 AM-01:30 PM :"Dhanyasiri" Demonstration of grains | Corn – Grain | Upma and Kesari Bath
03:00 PM-04:00 PM :Cooking competition, "Nalapaaka - We and our food" | Vegetable Pulav and Carrot Halwa
04:00 PM-06:00 PM :A seminar on "Namma Aahara - Namma Bhavishya" | Women's role in children's food

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue : Kalamandir
05:30 PM-06:00 PM :Jogati Dance by Sri Shankrana Ramappa Sankarannavar & Team, Arunodaya Arts Team, Gadag
06:00 PM-07:00 PM : Bharathanatyam Performance by Smt Padmashri, Mysuru
07:00 PM-08:00 PM :Harikathe by Sri Ganghadar Achar, Bilikere, Mysuru
08:00 PM-09:00 PM :Light Music by Smt Sujatha Gaurav & Team, Dharwad

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue : Jaganmohan Palace
05:30 PM-06:00 PM :Women's Band - Mrs. Yankkama .J.T. Sri Chowdeshwar Women's Association, Hariha
06:00 PM-07:00 PM :Carnatic music - Mrs.Tara Rajagopalan , Tumkur
07:00 PM-08:00 PM :Folk music - Sri Gururaj and the team, Mysore
08:00 PM-09:00 PM :Group Dance - Mrs.Ramya Anand and team, Tumkur

Cultural Programmes at Chikka Gadiyara
Venue : Chikka Gadiyara
05:30 PM-06:00 PM : Kolatta by Sri Gautham Kala Balaga, H.D. Kote, Mysuru
06:00 PM-07:00 PM :Pooja Kunitha by Sri Kariappa & Team, T Narsipura
07:00 PM-08:00 PM :Bhajane by Shivasharana Bhajana Mandali, Bagalkot

Cultural Programmes at Ganabharathi
Venue : Ganabharati
05:30 PM-06:00 PM :Goravara Kunita - Sri Puttamallegowdaru, Chamarajanagara
06:00 PM-07:00 PM :Mathuri Nrutya - South zone cultural center, Thanjavur
07:00 PM-08:00 PM :Light Music - Sri Sundararaj and the team, Mysore

Cultural Programmes at Mysore Palace
Venue : Mysore Palace
06:00 PM-07:15 PM : RangaGeethe - Smt B. Jayashree and Team, Bengaluru
07:15 PM-07:45 PM :Mohiniyattam Dance - South Zone Cultural Centre, Tanjavore
06:00 PM-07:15 PM : RangaGeethe - Smt B. Jayashree and Team, Bengaluru
07:15 PM-07:45 PM :Mohiniyattam Dance - South Zone Cultural Centre, Tanjavore
07:45 PM-09:00 PM : Hindusthani and Carnatic Music Jugalbandhi - Sri Vinayaka Thoravi, Sri S. Shankar and Team, Bengaluru

Yuva Dasara
Venue : Maharaja Grounds
06:00 PM-07:15 PM :Programmes from the college students selected at the Yuva Sambhrama
07:15 PM-07:45 PM :Dance Progamme by Raghava dance academy Mysuru
07:45 PM-08:00 PM :'Karnataka Vibhava'- a dance-feature by the 'Bharatiya Sangeetha Nritya Shala', Hassan.
08:00 PM-10:00 PM :Music programme by Raghu Dikshit and Team