Latest News

Welcome to Mysuru Dasara 2016     Sri Chennaveera Kanavi will be inaugurating Mysuru Dasara 2016     This year's Dasara festivities to promote the concepts of Water Conservation

Oct 02 Events

Cultural Programmes at Townhall
Venue : Townhall
10:00 AM-12:00 PM :Play, Sri Kumareshwara Nataka Sangha(R), Chitradurga
03:00 PM-05:00 PM :Mythological Play - Hemareddi Mallamma Mallikarjuna Nataka Sangha (R) Bagalkote
07:00 PM-09:00 PM :Play - Samsaradhalli Sanidhapa, Rangavalli Team, Mysuru

Women's Dasara
Venue : J.K.Grounds and Mysore Palce
10:30 AM-11:30 AM :Inauguration Of Chinnara Dasara 2016 - Mysore District Anganawadi Childrens. Drama Juniors fame Amogh, Achintya and Mahindra will be participating.
11:00 AM-02:00 PM :Inauguration Of Chinnara Dasara 2016 - Mysore District Angadawadi Childrens. Drama Juniors fame Amogh, Achintya and Mahindra will be participating.
11:30 AM-02:00 PM :Cultural Programs from Anganavadi Children
04:00 PM-06:00 PM :Mrs Swapna Sundar's "Sundara Ruthu", Light Music from Mysuru Kalathanda

Dasara Film Festival at Rani Bahaddur Institute
Venue : Rani Bhahadur Institute
10:30 AM-11:00 AM :"Rotary Life Line" | Director : Suresh Eriyst (Animation/1 min)
10:30 AM-11:00 AM :"Famous in Ahmedabad" | Director : Hardik Mehta (Documentary/29 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Taste of Cherry" | Director : Abbas Kiarostami (Iran/1998/95 min/Persian)
02:00 PM-04:00 PM :"Elizabeth Ekadashi" | Director : Paresh Mokashi (India/2014/90 min/Marathi)
04:00 PM-06:00 PM :"Puta Thirugisi Nodu" | Director : Suneel Raghavendra (India/2015/120 min/Kannada)

Dasara Film Festival at Senate Hall
Venue : Senate Hall
10:30 AM-11:00 AM :"Golden Bird" | Director : Debraj Sarkar (Animation/9 min
10:30 AM-11:00 AM :"Fisherwoman and Tuk Tuk" | Director : Suresh Eriyat (Animation/15 min)
11:00 AM-02:00 PM :"Prakruthi" | Director : Panchakshri (India/2013/114 min/Kannada)
02:00 PM-04:00 PM :"Rasan Piya" | Director : Niharika Popli (India/2015/80 min/Hindi)
04:00 PM-06:00 PM :"Masaan" | Director : Eeraj Ghaywan (India/2015/109 min/Hindi)

Dasara Film Festival at Skyline
Venue : Skyline Theater
10:30 AM-01:15 PM :"Manikya"

Dasara Film Festival at Olympia Theatre
Venue : Olympia Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Mr & Mrs Ramachari"

Dasara Film Festival at Inox
Venue : Inox
10:30 AM-01:15 PM :"Ishtakamya"

Dasara Film Festival at Laxmi Theatre
Venue : Laxmi Theatre
10:30 AM-01:15 PM :"Babruvahana"

Dasara Film Festival at Manjunatha (H D Kote)
Venue : Manjunatha Theater (H D Kote)
10:30 AM-01:15 PM :"Drushya"

Dasara Film Festival at Lalita Theater (Nanjungud)
Venue : Lalita Theater (Nanjungud)
10:30 AM-01:15 PM :"Tithi"

Dasara Film Festival at GowriShankara Theatre (K R Nagara)
Venue : GowriShankara Theatre (K R Nagara)
10:30 AM-01:15 PM :"Rikki"

Dasara Film Festival at Leela Theatre (Hunasur)
Venue : Leela Theatre (Hunasur)
10:30 AM-01:15 PM :"Ishtakamya"

Dasara Film Festival at Bhagavan Theater (T Narsipura)
Venue : Bhagavan Theater (T Narsipura)
10:30 AM-01:15 PM :"Babruvahana"

Dasara Film Festival at Mahadeshvara (Piriyapatna)
Venue : Mahadeshvara Theatre (Piriyapatna)
10:30 AM-01:15 PM :"Kiragurina Gayyaligalu"

Food Mela
Venue : Scouts & Guides Ground, Beside DC Office, Mysuru
11:00 AM-01:30 PM :"Dhanyasiri" Demonstration of Grains | Jowar Roti and Brinjal Curry
03:00 PM-04:00 PM :Cooking competition, "Nalapaaka - We and our food" | Anna Bhagya scheme - the dream of hunger-free Karnataka
04:00 PM-06:00 PM :A seminar on "Namma Aahara - Namma Bhavishya" | Haraka - Grain

Cultural Programmes at Kalamandir
Venue : Kalamandir
05:30 PM-06:00 PM :Light Music by Kumari Bhumika Madhusudhan, Kanakpura
06:00 PM-07:00 PM :Sitar by Smt Anitha Narayan Kulkarni, Bengaluru
07:00 PM-08:00 PM :Bharatanatyam by South Zone Cultural Centre, Tanjore
08:00 PM-09:00 PM :Group Dance by Dhatri Trust, Bengaluru

Cultural Programmes at Jaganmohan Palace
Venue : Jaganmohan Palace
05:30 PM-06:00 PM :Light music - Mr Nagesh kandegala And team, Mysuru
06:00 PM-07:00 PM :Lavani - South division cultural centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM : Hindustani Music - Mr Balachandra Nakoda and team, Hubli
08:00 PM-09:00 PM :Nurthiya Siri - Mrs. Yamuna srinidhi, Bengaluru

Cultural Programmes at Chikka Gadiyara
Venue : Chikka Gadiyara
05:30 PM-06:00 PM :Veerabhadra Dance by Sri Turugur Anand Kumar
06:00 PM-07:00 PM :Badhukum Dance by South Zone Cultural Centre, Tanjore
07:00 PM-08:00 PM :Tatwapada by Sri Parshuram K Banad, Bhagyanagar, Koppala

Cultural Programmes at Ganabharathi
Venue : Ganabharati
05:30 PM-06:00 PM :Light Music, Pragati Seva Trust, Mysuru
06:00 PM-07:00 PM : Ranappa Dance - South zone cultural center, Thanjavur
07:00 PM-08:00 PM :Dance - Sri Vidyaravisankara and team, Mandya

Cultural Programmes at Mysore Palace
Venue : Mysore Palace
06:00 PM-06:30 PM :Light Music - Sri Mahalingu and Team , Mysuru
06:00 PM-06:30 PM :Light Music - Sri Mahalingu and Team , Mysuru
06:30 PM-07:30 PM : Sri Bhadari Divya Bhushan and Team, Mysuru
07:30 PM-09:00 PM :Sri Hariharan and Team, Mumbai

Dasara Sports
Venue : Mysuru
06:30 PM-08:00 PM :Half Marathon at Chamundi Vihar Stadium, Mysuru

Dasara Film Festival at DRC
Venue : DRC Cinemas
09:45 PM-12:15 AM :"Ranna"